současní

Joshua Bell

 (* 9. prosince 1967, Bloomington, Indiana, USA)
  

houslový virtuoz, hudební pedagog, držitel Ceny Grammy.

Jde o jednoho z nejznámějších a nejvýznamnějších amerických houslistů. Na housle hraje od svých 4 let, ve 14 poprvé veřejně vystupoval jako sólista, v osmnácti letech již hrál v newyorské Carnegie Hall.

Hraje na housle stradivárky Gibson ex Huberman pocházející z roku 1713.

Jde o hostujícího profesora londínské Královské hudební akademie.

  • Vystupuje v koprodukčním filmu Krvavé Housle (The Red Violin).
  • 12. ledna 2007 ve vestibulu metra ve Washingtonu vytáhl své stradivárky a během 43 minut zahrál šest klasických kousků jako busker; za tu dobu kolem prošlo 1097 lidí (záznam skrytou kamerou) a jen několik z nich se pozastavilo a vhodilo mu do otevřeného pouzdra na housle několik mwww.joshuabell.com/

Vítězslav Černoch

 (* 27. října 1965, Karlovy Vary)
Byl primáriem významných českých komorních souborů České Noneto, Stamicovo kvarteto, Kubelíkovo kvarteto.

Vystudoval Pražskou konzervatoř ve třídě prof. Jaroslava Foltýna a hudební fakultu AMU u prof. Nory Grumlíkové. Studium si doplnil na mistrovských kursech u prof. Olega Kryssy na Akademii Franze Liszta v německém Výmaru. Už jako dvanáctiletý se zúčastnil mezinárodní soutěže Jaroslava Kociana v Ústí nad Orlicí, ve které získal 1. cenu. Během studia na Pražské konzervatoři se dvakrát zúčastnil Beethovenovy soutěže v Hradci nad Moravicí, kde získal 3. a 1. cenu. Svá studia na pražské AMU zakončil provedením Čajkovského houslového koncertu D Dur s Orchestrem hl. města Prahy FOK ve Smetanově síni Obecního domu v Praze.

Ještě jako student AMU byl poprvé pozván na houslový festival do venezuelského Caracasu a od té doby aktivně působí na českých i zahraničních pódiích, vystupuje jako sólista nebo člen komorních souborů v mnoha zemích Evropy, Asie i Ameriky, hraje na pódiích jako Wigmore Hall v Londýně, Beethoven Hall v Bonnu, Tsuda Hall a Opera City Hall v Tokiu, Phoenix Hall nebo Izumi Hall v Ósace, Carnegie Hall v New Yorku, St.Lawrence Center of Art v Torontu, Museum of Art v Clevelandu. Do současnosti vystupoval na více než 1600 koncertech, hrál v kulturních centrech Severní i Jižní Ameriky (Kanada, USA, Venezuela, Brazílie), Afriky (Tunisko), Asie (Japonsko, Tchajwan, Hongkong, Korea, Macao) a Evropy (všechny země EU, Švýcarsko, Rusko). Několikrát byl přizván českými orchestry jako sólista na jejich evropská turné, např. s Karlovarským symfonickým orchestrem hrál na koncertech v Německu a Španělsku, se Západočeským symfonickým orchestrem na koncertech v Německu atd.

Podílel se na vzniku více než 20 CD pro KoArt, Lotos, Matouš, Panton, Bonton, Supraphon, německou firmu Bayer Records a americkou J.J.Enterprise. Za nahrávku 16 smyčcových kvartetů Aloise Háby na čtyřech CD (Bayer Records) a jejich souborném provedení na třech koncertech v rámci mezinárodního hudebního festivalu Pražské Jaro získal v roce 1997 cenu České hudební rady.

Vedl mistrovské kursy houslové a komorní hry během koncertních turné v Japonsku, na Tchajwanu, v Řecku, v Anglii a v USA.

Je exkluzívně zastupován agenturou Great Lakes Performing Artist Associates se sídlem v Detroitu.

 

Václav Hudeček

 (7 června 1952 Rožmitál pod Třemštýnem)
Václav Hudeček na koncertě v Třebíči
Václav Hudeček patří ke stálicím českého koncertního umění. Ve věku patnácti let, dne 12. listopadu 1967 vystoupil na koncertu v Londýně s Royal Philharmonic Orchestra. O den později ho slyšel legendární David Oistrach, předpověděl mu velkou budoucnost a nabídl mu pedagogickou pomoc. Od roku 1970 až do Oistrachovy smrti v roce 1974 byl žákem tohoto velkého Mistra. Zároveň absolvoval studium na pražské Akademii múzických umění ve třídě Prof. Václava Snítila. Od svého londýnského debutu vystupoval po celém světě na nejprestižnějších pódiích (Carnegie Hall, Royal Festival Hall, Suntory Hall, Osaka Festival Hall, Sydney Opera), s nejlepšími světovými orchestry (Berliner Philharmoniker, Cleveland Symphony Orchestra, NHK Philharmonic Orchestra, Gewandhaus Leipzig, Moskevská státní filharmonie a další) jakož i na světových festivalech (Osaka, Salzburg, Istanbul, Perth, Helsinky). K odkazu Davida Oistracha a dalších velikánů ruské houslové školy se stále hlásí. A tak cílevědomě spolupracuje i dnes s nositeli tradic Oistracha, Kogana a Sitkovetského, jak dokazují jejich společné projekty. Hudečkovy nahrávky jsou na značkách Supraphon, Panton, Japan Victor Company , Ex Libris a dalších. Jeho nahrávka Vivaldiho "Čtvero ročních období" je nejúspěšnějším titulem, který vznikl v České republice po listopadu 1989. Václav Hudeček se nevěnuje jen kompozicím starých mistrů, ale rozšiřuje své repertoárové spektrum o díla XX. století (Janáček, Prokofjev) a skladby soudobých českých autorů (Kymlička, Fišer, Mácha). Systematicky se stará o pomoc nastupující české interpretační generaci a to jak každoročním pořádáním letních houslových kurzů v Luhačovicích, www.akademievhudecka.cz , tak představováním těch nejlepších jako hostů na svých koncertech. v rámci tradičních vánočních turné, nebo na Hudečkem pořádaných Svátcích hudby v Praze, v Luhačovicích, Zlíně, Moravských Budějovicích a dalších městech. www.svatkyhudbyvpraze.cz V roce 2007 u příležitosti státního svátku 28.října udělil prezident republiky Václav Klaus V. Hudečkovi vysoké státní vyznamenání „Za zásluhy o stát v oblasti kultury a umění“.
 

Vanessa-Mae

Vanessa-Mae Vanakorn Nicholsonová (* 27. října 1978)
je mezinárodně známá britská popová a klasická hudebnice, proslavená svou hrou na housle. Na mnoha albech kombinuje hru na housle s housem a trancem.Vanessa-Mae začala ve třech letech na piano a v pěti letech na housle.

V dětství byla díky pravidelnému vystupování v televizi v pořadech s klasickou muzikou docela známá ve Spojeném království. Podle Guinessovy knihy rekordů je nejmladším zaznamenaným sólistou hrajícím Beethovenovy a Čajkovského houslové koncerty, což dokázala ve věku třinácti let. Během této doby navštěvovala Francis Holland School v centrálním Londýně.

Vanessa-Mae mezinárodně debutovala na Schleswig-Holstein Musik Festival v Němeku v roce 1988, a také v roce 1988 měla svůj první koncert s Filharmonickým orchestrem v Londýně. Do celosvětového povědomí však vstoupila až v roce 2001 díky svému hitu Destiny.

V dubnu 2006 byla Vanessa-Mae plátkem Sunday Times Rich List označena za nejbohatší osobnost v zábavním průmyslu ve Velké Británii ve věkové kategorii do 30 let s odhadovaným bohatstvím okolo 64 milionů dolarů pocházejících z koncertů a z asi 10 milionů prodaných desek.

Vanessa-Mae nejčastěji používá dva typy houslí — akustické housle Guadagnini nebo elektrické housle Zeta Jazz. Guadagnini byly vyrobeny v roce 1761 a zakoupeny jejími rodiči v aukci za 150 000 liber. V lednu 1995 jí byly sice ukradeny, ale policie je nalezla o dva měsíce později. Později spadla a rozbila je, ale byly opraveny. Používá také dvoje elektrické housle Zeta Jazz, jedny z nich jsou bílé a na druhých je obtisklá vlajka USA. Do roku 2001 používala stříbrné elektrické housle Zeta Jazz.

  • Violin
  • Kids' Classics
  • Tchaikovsky & Beethoven Violin Concertos (Vanessa Mae)
  • The Violin Player
  • The Alternative Record from Vanessa-Mae
  • The Classical Album 1
  • China Girl: The Classical Album 2
  • Storm
  • The Original Four Seasons and the Devil's Trill Sonata: The Classical Album 3
  • The Classical Collection: Part 1
  • Subject to Change
  • The Best of Vanessa-Mae
  • Xpectation (Jazzová spolupráce s Princem)
  • The Ultimate
  • Choreography
  • Platinum Collection
 
 

Jicchak Perlman

 (* 31. srpna 1945)
Jicchak Perlman
 izraelsko-americký houslista, dirigent, pedagog a několikanásobný držitel cen Grammy.

Narodil se v Tel Avivu ještě za dob britské mandátní Palestiny (dnešní Izraeli) a o hru na housle se poprvé začal zajímat, když slyšel záznam vážné hudby v rozhlase. Před tím než se odstěhoval do USA vystudoval Hudební akademii v Tel Avivu. Ve Spojených státech vystudoval Juilliardovu školu společně s Ivanem Glamianem a Dorothy deLay. Debutoval v Carnegie Hall v roce 1963 a vyhrál prestižní Leventrittovu soutěž v roce 1964. Krátce poté začal cestovat a vystupovat v zahraničí. Kromě velkého počtu hudebních nosičů také od počátku 70. let často vystupoval jako host v mnohých amerických pořadech. Mimo jiné také mnohokrát vystupoval v Bílém Domě.

Když mu byly čtyři roky, prodělal dětskou obrnu. Díky dobré léčbě se naučil chodit s berlemi. Celý život používá berle k pohybu a na housle hraje v sedě.

V roce 1987 se připojil k Izraelské filharmonii při jejích koncertech ve Varšavě, Budapešti a také v dalších zemích východního bloku. Zúčastnil se také turné Izraelské filharmonie na jaře roku 1990, kdy poprvé vystupovala v Sovětském svazu, ve městech Leningrad a Moskva. Znovu se k ní připojil o čtyři roky později při koncertech v Číně a Indii.

Přestože je sólista, vystupuje také často se svým dobrým přítelem a předním izraelským houslistou Pinchasem Zukermanem. Kromě klasické hudby hraje též jazz a klezmer. Jako sólista se podílel na hudbě k mnoha filmům, z nichž mezi nejznámější patří Schindlerův seznam.

 

Jaroslav Svěcený

 (* 8. prosince 1960 Hradec Králové)

Po studiu na pražské konzervatoři a AMU se stal nejen sólistou ale také znalcem historických houslí a stavby houslí. Tyto staré nástroje on sám také vystavuje, předvádí i nahrává jejich zvuk na CD. Nevyhýbá se ani občasnému vystupování s uměleckými soubory z oblasti populární hudby.

9. prosince 2010 získal zlatou plaketu prezidenta republiky.

www.sveceny.cz/

Pavel Šporcl

(* 25. dubna 1973)
Jedná se o velmi výraznou a silnou uměleckou osobnost, laureáta mnoha předních houslových soutěží, dnes patrně vůbec nejpopulárnějšího českého umělce působícího v oblasti vážné hudby. Po studiích na kozervatoři a na AMU studoval houslovou hru v USA. Své posluchače navíc zaujal svým často velmi neformálním vystupováním a oblékáním, kterým se snažil obecenstvu co nejvíce přiblížit - vystupoval se stylizovaným „pirátským“ šátkem na hlavě, nechal si postavit unikátní modré housle pro 21. století od nejlepšího současného houslaře Jana Špidlena atd.

Lindsey Stirling

 (*21. září 1986,  Santa Ana (Kalifornie), USA)
women music violins lindsey stirling violinist 2560x1437 wallpaper
K hudbě ji i její dvě sestry nasměroval jejich otec. Na housle hraje od svých pěti let. V mládí se úspěšně účastnila několika talentových soutěží a v roce 2010 se přihlásila do Amerika má talent, kde se dostala do druhého kola. Již několik let studuje na Brigham Young University.
Svá vystoupení i své videoklipy doprovází tanečními choreografiemi. V roce 2010 vydala krátkou desku Lindsey Stomp, která obsahuje skladby TranscendenceSong of the Caged Bird aSpontaneous me. Od té doby vydala několik singlů, ke kterým také natočila videoklipy. Skladby jsou dispozici na serveru iTunes. K jejím fanouškům na oficiální stránce na sociální síti Facebook se hlásí přes 1 000 000 lidí a počet odběratelů jejího kanálu lindseystomp na YouTube přesahuje tři a půl milionu a řadí se tak mezi 100 nejúspěšnějších tvůrců obsahu na YouTube co do počtu odběratelů. V roce 2012 stoupla její popularita především díky singlu Crystallize (dubstep violin), ke kterému také natočila videoklip. Na Internetu dále publikovala několik videoklipů s fantasy tématikou, například píseň na motivy počítačové hry Elder Scrolls V - Skyrim nebo knižní a filmové série Pán prstenů. V poslední době taktéž zaujala cover verzí "Assasins Creed Theme" z počítačové hry Assasins Creed 3. Úspěšně vydala již své první album "Lindsey Stirling"
V roce 2013 obdržela cenu Streamy Award, která se uděluje internetovým umělcům, a to za nejlepší choreografii. Nominována pak byla ještě v dalších dvou kategoriích. V listopadu téhož roku pak společně se skupinou Pentatonix vyhrála první ročník YouTube Music Awards v kategorii "Response of the Year". Tuto cenu získala za videoklip Radioactive, který představuje cover stejnojmené skladby od skupiny Imagine Dragons.

Alexander Rybak

 (* 13. května 1986, Minsk)
 je norský zpěvák-písničkář, houslista, herec, skladatel a klavírista běloruského původu.

Ve pěti letech začal navštěvovat hodiny houslí a klavíru. Alexandrův otec je věhlasný běloruský houslista, zatímco jeho matka je klavíristka.Od deseti let navštěvoval Hudební institut Barratt Due v Oslu.

Rybak plynně hovoří a zpívá v norštině, ruštině a angličtině.

V roce 2005 se Alexander Rybak zúčastnil norské odnože pěvecké soutěže Idol (Idol: Jakten på en superstjerne), kde se probojoval do semifinále. O rok později s vlastní písní "Foolin'"" zvítězil v Kjempesjansen, talentové soutěži norské veřejnoprávní televize NRK. Následně spolupracoval s Mortenem Harketem ze skupiny A-ha a jinými známými umělci. V roce 2007 debutoval v divadelní produkci Šumař na střeše Nového divadla v Oslu. Za svoji roli obdržel cenu Hadda.

Počátkem roku 2009 Rybak zvítězil v soutěži Melodi Grand Prix 2009, národním kole Norska do Eurovize 2009. Soutěžní píseň "Fairytale", kterou sám napsal, obdržela přes 715 000 diváckých hlasů.

14. května 2009 Rybak vystoupil na mezinárodním semifinále v Moskvě, odkud z prvního místa postoupil do finálového kola. Zde o dva dny později zvítězil s rekordním počtem 387, porážejíc zástupkyni Islandu Yohannu o 169 bodů. Zlomil tak rekord skupiny Lordi, která o tři roky dříve zvítězila s 292 body. Rybak byl jasným favoritem na vítěze a obdržel rekordní počet nejvyšších dvanáctibodových ohodnocení (16; překonáno až o tři roky později švédskou zpěvačkou Loreen). V národním kole i na Eurovizi Rybaka doprovodili tanečníci z formace Frikar Dance Company.

Dva týdny po vítězství v Eurovizi bylo vydáno očekávané debutové album "Fairytales", které obsahuje vítězný singl. Bylo pozitivně přijato kritikou a obsadilo místa v nejlepší dvacítce hitparád v Norsku, Belgii, Dánsku, Finsku, Německu, Polsku, Rusku, Švédsku a na Kypru. Rybak následně ztvárnil postavu Leviho ve filmu norské režisérky Grete Salomonsen "Yohan", který vyšel v březnu 2010. Spolu se zpěvačkou Elisabeth Andreassen se vydal na turné po Norsku, a s uskupením Frikar následně objížděl koncerty v Evropě - koncem února 2010 vystoupil i v Lucerna Music Baru v Praze.

V prosinci 2009 Rybak zazpíval píseň "Fairytale" na koncertě k příležitosti vyhlášení Nobelovy ceny za mír Oslu. Ve stejné době nazpíval titulní píseň k ruskému filmu "Černý blesk" v produkci slavného Timura Bekmambetova. Současně byl vydán dokument "Fairytale - Film", který mapoval zpěvákovu cestu k vítězství na Eurovizi.

Koncem ledna 2010 Rybak předvedl ve Finsku svůj nový singl "Europe's Skies". V březnu vystoupil v televizní show BBC - britském národním kole do Eurovize 2010. O měsíc později vydal spolu s hip-hopovou formací Opptur singl "Fela Igjen".

Na soutěži Eurovizi 2010, která se díky Rybakovu vítězství konala v Oslu, zpěvák v květnu vystoupil jako host.

V červnu 2010 bylo vydáno druhé album "No Boundaries", které se umístilo v hitparádách v Norsku, Švédsku, Finsku a Polsku. V lednu 2011 se stal soutěžícím televizní show "Let's Dance", švédské odnože "Strictli Come Dancing", kde obsadí čtvrté místo.

Později vydal album "Visa Vid Vindens Ängar", n němž spolupracoval s legendárním švédským umělcem Matse Paulsonem.

V lednu 2011 následně vystoupil jako host v rumunské odnoži pěvecké soutěže X-Factor.

V květnu 2012 vyšel duet Alexandra a rumunské zpěvačky Pauly Seling "I'll Show You" (Selling spolu s rumunsko-norským zpěvákem Ovim obsadila třetí místo na Eurovizi 2010 v Oslu). Píseň nabyla značné popularity v rumunských rádiích a byla distribuována vydavatelstvím Capsounds.

Nový singl "Leave Me Alone", který je určený Rybakově pronásledovatelce byl vydán v říjnu 2012 a byl doprovozen videoklipem a ruskou verzí "Dostala".

Koncem listopadu Alexander vydal vánoční album "Christmas Tales".

Pro mladou zpěvačku Annsofi složil Rybak píseň "I'm With You", která obsadila čtvrté místo v národním kole Norska do Eurovision Song Contest 2013.

www.alexanderrybak.com/

Taylor Davis

(* 20. března 1987)
 
 
Na housle začala hrát již na Základní škole poté co ji ke hře inspirovala malá holka hrající na housle skladbu Silent Night. Na Střední škole vystupovala v různých smyčcových orchestrech pro mládež, a získala ocenění na různých hudebních festivalech a soutěžích, jíž byli součastí také třídy hudebníků a ti světově nejskvělejší houslisti.
Na Vysoké škole získala pro ni dokonalou techniku a začala se věnovat hlavně molové tónině, přidala se k vysokoškolskému orchestru a začala hrát v místním kostele. Aby všem ukázala svou techniku, začala přidávat videa jak hraje skladby na housle na youtube a po časle začala hrát společně s klavíristkou Larou de Vit. Díky těmto videím začala skládat vlastní skladby a natočila své první videoklipy.
 Během roku 2012 vydala dvě hudební alba, Gaming Fantasy a An Enchanted Christmas. V září 2013 měla na svém YouTube kanálu 87 videí, 29 milionů zhlédnutí a 215.000 odběratelů.

Eric Stanley